Ogļhidrāti

Šajā rakstā turpināsim tēmu par uzturvielu grupām, tāpēc šoreiz apskatīsim vienu no lielākajām – ogļhidrāti.

Ogļhidrāti iedalās divās daļās – vieni, kurus mēs varam izmantot, un kuri sadalās zarnās un tiek uzsūkti (monosaharīdi, disaharīdi), savukārt neizmantojamie ogļhidrāti ir tā saucamās šķiedrvielas.

Ogļhidrātu nozīme cilvēka organismā.

Ogļhidrātiem ir vairākas funkcijas un nozīmes organismā:

  • Tie nodrošina organismu ar tūlītēju enerģijai – vairāk nekā 60% uztura ogļhidrātu.
  • Veido enerģijas rezerves, kuras sauc par glikogēnu (atrodamas aknās un muskuļos). Pieauguša cilvēka organismā ir aptuveni 350-600g glikogēna. Šis daudzums ir atkarīgs no muskuļu masas un uzņemtā ogļhidrātu daudzuma.
  • Veido balsta aparātu – skrimšļus, saites, kaulus,
  • Piedalās dažādās organisma funkcijās.

Ogļhidrātu īpašības.

Ogļhidrāti tiek sašķelti gremošanas traktā, tievajā zarnā tiek uzsūkti, pēc tam asinīs nonāk glikoze, fruktoze un galaktoze. Kā zināms,ogļhidrātu uzsūkšanās ātrums ir dažāds, piemēram, visātrāk uzsūksies tieši cukurs un saldinātie dzērieni, taču vislēnāk – dārzeņu ogļhidrāti.

Nepieciešamais ogļhidrātu daudzums un produkti.

Ogļhidrātus ar uzturu uzņemam no dažādiem produktiem, piemēram, no maizes, dārzeņiem, graudaugiem, kartupeļiem, augļiem, tāpat arī no dažādiem konditorejas izstrādājumiem u.c. Nepieciešamais daudzums ir aptuveni 55-60% no kopējā kaloriju daudzuma. Atkarībā no fiziskās slodzes, nepieciešamais ogļhidrātu daudzums dienā var variēt no 4-10 g/kg.

Šķiedrvielas.

Tieši tāpat kā ogļhidrāti, organismam ir nepieciešmaas šķiedrvielas jeb balastvielas. Tās uzlabo gremošanas trakta sistēmu, kā arī uzlabo veselību kopumā. Vidēji dienā nepieciešams uzņemt 25-30 g šķiedrvielu. Šķiedrvielas iespējams uzņemt ar dažādiem graudu produktiem (klijām, auzām, pilngraudu produktiem), riekstiem, pākšaugiem, dārzeņiem un augļiem.

Lasi un uzzini arī par citām uzturvielu grupām – olbaltumvielām un taukiem.  Drīzumā arī raksti par vitamīniem un minerālvielām, kā arī citām uzturā aktuālām tēmām.

Ja vēlies uzzināt vairāk par dažādām tēmām, raksti savus jautājumus komentāros un mēs uz tiem atbildēsim!

Rakstu sagatavoja:

Kristīne Podvinska

Mg.sc.sal. Uzturzinātnē.

Atbildēt